2011-excellence-awards

Below is the List of 2011 Excellence Award recipients:


  S. No.   Name   For Degree/class   Award Name
  1.          Shreya Bhardwaj   B Arch 2nd yr Architecture   Seema & Ajit Gupta Annual Excellence Award
  2.          Avish Thakral   B Arch 3rd yr Architecture   Annual Excellence Award
  3.          Deepika  Singhal   B Arch 4th yr Architecture   Annual Excellence Award
  4.          Tarun Valecha   B Tech 2nd yr Biotechnology   Annual Excellence Award
  5.          Naveen Mishra   B Tech 2nd yr Chemical   Annual Excellence Award
  6.          Anupriya   B Tech 2nd yr Civil   Col. Rajendra Aggarwala Annual Excellence Award
  7.          Mansukhani Ashish Kishan   B Tech 2nd yr Computer Science   Rakesh Agrawal Annual Excellence Award
  8.          Marampally Saikiran   IDD 2nd yr E & C   Rakesh Agrawal Annual Excellence Award
  9.          Saksham Jain   B Tech 2nd Yr E&C   Mahesh Chandra & Suneeti Agarwal Annual           Excellence Award
  10.       Himanshu  Yadav   B Tech 2nd yr Electrical   Annual Excellence Award
  11.       Akhil Agrawal   B Tech 2nd yr Mechanical   Pushp Lata & Bimla Rani Annual Excellence Award
  12.       Abhishek Vats   B Tech 2nd yr Metallurgical and Materials   Annual Excellence Award
  13.       Prateek Gupta   B Tech 2nd yr Production and Industrial   Mahesh Chandra & Suneeti Agarwal Annual  Excellence Award
  14.       Kumar Goel   B Tech 2nd yr Pulp and Paper   Annual Excellence Award
  15.       Kavya Kamal   B Tech 2nd yr Pulp and Paper   Annual Excellence Award
  16.       Rahul Yadav   B Tech 3rd yr Biotechnology   Annual Excellence Award
  17.       Sneha  Agrawal   B Tech 3rd yr Chemical   Annual Excellence Award
  18.       Abhinoor  Dhull   B Tech 3rd yr Civil   Prashant Singhal Annual Excellence Award
  19.       Sumit Kumar Jha   B Tech 3rd yr Civil   Jagdish Prasad and Shail Goyal Annual Excellence Award
  20.       Surbhi Jain   B Tech 3rd yr Computer Science   Rakesh Agrawal Annual Excellence Award
  21.       Anshum Agarwal   B Tech 3rd yr Computer Science   Naveen & Anu Jain Annual Excellence Award
  22.       Anshuka Rangi   B Tech 3rd yr E & C   Indu Shekhar & Saroj Misra Annual Excellence Award
  23.       Amandeep Boparai   B Tech 3rd yr Electrical   Anupama Singhal Annual Excellence Award
  24.       Shishir Arya   B Tech 3rd yr Mechanical   D. P. Goel & Bimla Devi Annual Excellence Award
  25.       Karan Baweja   B Tech 3rd yr Metallurgical and Materials   Annual Excellence Award
  26.       Mohit Choudhary   B Tech 3rd yr Production and Industrial   Iswar & Saroj Singhal Annual Excellence Award
  27.       Ankit  Jain   B Tech 3rd yr Pulp and Paper   Annual Excellence Award
  28.       Nimish Gopal   B Tech 4th yr Biotechnology   Ramesh Mehra Annual Excellence Award
  29.       Himanshu  Goyal   B Tech 4th yr Chemical   Annual Excellence Award
  30.       Preet Simar Sandhu   B Tech 4th yr Civil   Pramod & Kamlesh Singhal Annual Excellence Award
  31.       Bodhisatva Gautam   B Tech 4th yr Computer Science   Kathail Family Annual Excellence Award
  32.       Vishvendra Kumar   B Tech 4th yr E & C   Sumeet Agarwal Annual Excellence Award
  33.       Swapnil Agrawal   B Tech 4th yr E & C   Shanti Devi Annual Excellence Award
  34.       Navneet  Kanwat   B Tech 4th yr Electrical   Gopal Solanki Annual Excellence Award
  35.       Vivek Kumar   B Tech 4th yr Mechanical   Ramesh Mehra Annual Excellence Award
  36.       Arushi  Singh   B Tech 4th yr Metallurgical and Materials   Annual Excellence Award
  37.       Shantanu Mahendra   B Tech 4th yr Production and Industrial   Haku Israni Annual Excellence Award
  38.       Nitin   B Tech 4th yr Pulp and Paper   Chittal Arasakesari Annual Excellence Award
  39.       Nivedita Sharma   IDD 2nd year Polymer Science   Annual Excellence Award
  40.       Tarun Goel   IDD 3rd year Process Engineering MBA   Annual Excellence Award
  41.       Abhishek Sanoria   IDD 4th year Polymer Science   Annual Excellence Award
  42.       Neeraj  Surwade   IDD 5th year Process Engineering MBA   Annual Excellence Award
  43.       Bhawna  Motwani   Integrated M Sc 2nd yr   Annual Excellence Award
  44.       Agniv Dutta   Integrated M Sc 3rd yr Physics   Annual Excellence Award
  45.       Razak Gupta   Integrated M Sc 4th yr Applied Maths   Prof. Ram Kumar Annual Excellence Award
  46.       Moni Kumari  Gupta   Integrated M Sc 5th yr Chemistry   Annual Excellence Award
  47.       Akshit Goel   Integrated M Tech 2nd yr Geophysical Technology   Annual Excellence Award
  48.       Bhargav Boddupalli   Integrated M Tech 3rd yr Geophysical Technology   Shalini &  Shamsher Prakash Annual Excellence Award
  49.       Anurag  Mishra   Integrated M Tech 3rd yr Geological Technology   Shalini &  Shamsher Prakash Annual Excellence Award
  50.       Palkesh Goyal   Integrated M Tech 4th yr Geophysical Technology   Roopa Gir Annual Excellence Award
  51.       Urvashi Keswani   Integrated M Tech 5th yr Geophysical Technology   Annual Excellence Award
  52.       Mayank   M Sc 2nd yr Applied Maths   Shyam & Pushp Garg Annual Excellence Award
  53.       Harshit Kapoor   MCA 3rd yr   Naveen & Anu Jain Annual Excellence Award

1. Two applicants were tied for B Tech 2nd yr Production and Industrial Annual Excellence Award. Full award given to each applicant.

2. No application received for MBA, so there is NO award for MBA in year 2011.

3. No application received for MCA 2-nd year, so there is NO award for MCA 2-nd year in year 2011.



Comments